Samorealizacja pozwala na doskonalenie własnej osobowości oraz wpływa na poczucie sensu istnienia, a także na pozytywne relacje w domu. Dotyczy to zarówno partnera jak i dzieci, które widzą wartości z dążenia do celów, uczenia się i doskonalenia.
Praca jest także swego rodzaju odskocznią od codziennych problemów rodzinnych. Budowanie relacji zawodowych to realizacja kolejnej ważnej potrzeby przynależności. Środowisko pracy potrafi być wsparciem, zwłaszcza w sytuacji, gdy jego członkowie mierzą się z podobnymi problemami.
Niezależność finansowa to dla kobiet kolejny ważny element. To właśnie pieniądze sprawiają, że mamy swobodę organizowania życia pozazawodowego, realizację pasji i celów osobistych. W trudnych sytuacjach życiowych takich jak rozwód, choroba członka rodziny, śmierć partnera czy utrata pracy, pieniądze pozwalają szybciej adaptować się do nowej sytuacji, znaleźć rozwiązanie. Troska o finanse w kontekście rodziny stanowi także przykład odpowiedzialności i kształtowania postaw dzieci, które przecież na co dzień obserwują rodziców i biorą przykład z ich życiowych wyborów i sposobów radzenia sobie z problemami.